לוגו לתת פה
‹ תפריט

ספרי מוגנות לילדים

סקירה קצרה על מבחר ספרים שיצאו בשנים האחרונות, והמלצות למי כל ספר מיועד ומה מייחד אותו.

היכולת להעביר מסרים, ערכים וכללים דרך סיפורים היא מופלאה. סיפור טוב מאפשר הזדהות, סקרנות וחיבור, ויכול להעביר לעתים מסר וערך שאמירות מפורשות לא יצליחו להעביר.

בשנים האחרונות יוצאים ספרי ילדים רבים בנושאי מיניות בריאה ומוגנות מינית. ישנם ספרים מגוונים – מתאימים לקהלים שונים, לגילאים שונים, ונוקטים דרך ערכית שונה. אנחנו מאמינים שנכון לדבר מוגנות ומיניות בשפה שמתאימה לילד שלנו – לגיל, לעולם הערכי שלנו, למקום שבו הוא נמצא. ננסה לתת סקירה קצרה על מבחר ספרים שיצאו בשנים האחרונות, ולהמליץ למי כל ספר מיועד, וגם למי פחות.

דרקון – אין דבר כזה

כתב וצייר: ג'ק קנט

הוצאת עם עובד

מה בספר

בילי מוצא דרקון בחדר שלו כשהוא קם בבוקר, וכשהוא מספר לאמא היא עונה בנחרצות 'דרקון? אין דבר כזה'. משם הדרקון הולך וגדל וגדל וגדל, עד לתפנית בסוף הסיפור. דרך הדרקון, הספר נוגע בסודות וברגשות, ובעיקר במה קורה כשלא נותנים להם מקום.

קהל יעד

ילדים מהגיל הרך ועד לראשית היסודי. זה ספר שפשוט כדאי שיהיה בבית, לקרוא אותו בזמנים שונים ובתקופות שונות, ובעיקר להפוך אותו לעוגן שאפשר לשוב אליו ולהשתמש בו במצבים שונים.

מה מייחד את הספר

הספר נוגע בצורה ייחודית במתח שמתרחש כשדברים נשמרים בבטן ולא מקבלים מקום לצאת אליו החוצה, ובחוויה של ילד כשהמבוגרים לא מאמינים לו. הסיפור כשלעצמו מעניין, יוצר דרמה ומושך לגלות מה קורה בסוף, וכדאי להישאר בשלב הראשון בסיפור עצמו. לעומת רוב הספרים בעולם המוגנות, הספר אינו דידקטי ולא מדבר במפורש על הנושא, ודווקא בשל כך הוא כל כך טוב וחשוב.

הממלכה של אלה

כתבה: שני פרידמן | איירה: אסי רובנוביץ'

הוצאת ספרות עם משמעות

מה בספר

אלה מולכת בממלכה שלה – הגוף הפרטי שלה. היא נותנת מקום לכל אחד מחברי הממלכה, מקשיבה להם ופועלת לפי דעתם. הספר מתאר כיצד אלה וחבריה פוגשת בשגרת היום שלה סיטואציות שונות בעיקר סביב מרחב אישי, ומתמודדות דרך הקשבה לאיברי הגוף. סיפור מתוק מלווה באיורים עשירים על הקשבה ושיתוף.

קהל יעד

ילדים מגילאי גן ועד ראשית היסודי. הספר מתאים לקהלים מגוונים, כתוב בשפה מותאמת לילדים ונוגע בעדינות בנושא השמירה על מרחב אישי וחשיבות השיתוף אם קורה משהו לא נעים. כדאי לקרוא בספר יחד עם הילדים כדי להפוך את הסיפור והדימויים לעוגן להמשך. כדאי לעבור על הספר לפני שבוחרים בו לוודא שהוא מתאים לכם.

מה מייחד את הספר

לעומת ספרים רבים בתחום המוגנות, הספר לא מדבר באופן דידקטי מאוד על כללים, אלא מעביר את המסרים דרך העיניים של הילדים. דימוי הגוף כממלכה מאפשר להטמיע שפה בבית שמדגישה את הכוחות של הילד ואת המסוגלות להקשבה פנימה. הספר הופך את ההקשבה לגוף לאקטיבית ומודעת מאוד, וכדאי לחשוב איך לתווך את ההקשבה לחיי היומיום.

יאיר משתף ועל הסוד מוותר

כתבה: שני מרצבך | איירה: פיונה סמית'

הוצאת ספרי ניב

מה בספר

יאיר בגן חובה. הוא מספר על המשפחה שלו, על החברים ועל הגן, ומאוד אוהב לעזור לאב הבית של הגן. באחד הימים אב הבית חוצה גבולות ונוגע במקומות הפרטיים של יאיר, ואומר לו לשמור על כך בסוד. יאיר הולך עם הסוד בבטן שהולך ומכאיב, עד שבסופו של דבר הוא מספר ומקבל עזרה מההורים. הספר מדבר באופן גלוי ומפורש על חוויה של ילד שעובר פגיעה וההתמודדות איתה.

קהל יעד

ילדים בגילאי גן וכיתה א'. הספר מנוסח ומעוצב בצורה שמתאימה לקהלים שונים ואוכלוסיות מגוונות, ומאפשר לבתים שונים לגשת לעיסוק בכללים, גבולות, הקשבה ושיתוף באופן ישיר וממוקד.

מה מייחד את הספר

הבחירה לכתוב באופן ישיר וממוקד על חווית פגיעה של ילד יכולה לעורר אי נוחות, ובכל זאת הספר מצליח לשמור על עדינות, לדבר בשפה של ילדים ולאפשר לקהלים שונים ליהנות ולהרוויח מהספר. האיורים המלווים וכן הכתיבה בחרוזים מאפשרים להישאר ברובד ילדי ולא לעורר חרדה.

הגוף שלי ברשותי

כתבה: ליאורי עידן | איירה: הדס חורי

הוצאת דני ספרים

מה בספר

באחד הימים שאמא של תומר לא נמצאת בבית, הוא חווה חווית פגיעה על ידי נער ששומר עליו. הספר מתאר את ההתמודדות של ילד במהלך פגיעה דרך תחושת הבלבול וחוסר השמירה על מרחב אישי, ואת התגובה של האמא לשיתוף הן במילים והן בפועל. את ההתמודדות מלווה הגי'רף שבלב, עמו הילד משוחח בדילמה כיצד להבין את התחושות שלו ומה כדאי לעשות. הספר עוסק במוגנות באופן מאוד ישיר וברור – פגיעה שמתרחשת בפועל, כללים והקשבה לתחושות גוף.

קהל יעד

ילדים מגן חובה עד ראשית היסודי. מתאים לבתים שמעוניינים לדבר באופן ישיר מאוד על מוגנות עם פחות הרחקה.

מה מייחד את הספר

הג'ירף שבלב הוא עוגן משמעותי לדבר דרכו על שיחות עם עצמי, ומהווה דמות של מבוגר מיטיב שאפשר להישען עליה כדימוי לתחושות ורגשות. כאמור, הספר מאוד ישיר וגלוי, ועלול לעורר גם תחושות כיווץ מול תיאור הפגיעה שמתרחשת בפועל. כדאי לעבור על הסיפור לפני שבוחרים להביא אותו לילדים, ובכל מקרה לקרוא ביחד עם הילדים.

הגוף שלי הוא רק שלי

כתבה: יעל פדר | איירה: לי קורצוויל

הוצאת שוקן

מה בספר

תמר וגיא חוזרים מהגן ומלמדים את אמא על כללי פרטיות הגוף. הספר בנוי כשיחה בין האם וילדיה, כשהאם היא זו שלא יודעת מספיק על פרטיות ומוגנות, והילדים עושים לה סדר – מהם האיברים הפרטיים, סוד טוב וסוד רע, מה מותר ומה אסור להורים ולאחרים, לומר לא ולספר, וכן הלאה

קהל יעד

ילדים מגן חובה עד ראשית בית הספר היסודי. הספר מתאים למשפחות שמעוניינות לדבר במסרים ישירים ובהירים ביחס למוגנות, בלי מעטפת מרחיקה.

מה מייחד את הספר

הספר מאוד דידקטי – המסרים נאמרים בישירות, בלי סיפור מעטפת רחב, ומלווים באיורים מתוקים. הבחירה לשים את עוגן הידע והסדר דווקא אצל הילדים ולא אצל המבוגרים מפתיעה, ועלולה קצת לבלבל. המסרים בספר מנוסחים בשפה בהירה ופשוטה, ומותאמים לילדים בצורה טובה. כדאי לעבור על הספר לפני שבוחרים בו, ובכל מקרה לקרוא יחד עם הילדים.

סדרת סרטוני הדרכה במקרה פגיעה מינית בשיתוף נועה מימן...
בכל מקרה של פגיעה שמתגלה, וגם במקרה של חשד,...
מודל ארבעה שלבים למענה על שאלות של ילדים בנושאי...
רשימת סימנים שיכולים להעיד על פגיעה אפשרית - ומה...
כיצד נרצה להגיב במקרה שהילד שלנו נחשף לתכנים מיניים...
מאפיינים נורמליים ולא נורמליים, התאמת גיל וסימני אזהרה
Scroll to Top

רוצים לדבר?

מעדיפים שנחזור אליכם?

נשמח לייעץ ולענות על כל שאלה