לוגו לתת פה
‹ תפריט

ספרי מיניות בריאה לילדים

סקירה קצרה של מבחר ספרי ילדים בנושאי מוגנות ומיניות בריאה

היכולת להעביר מסרים, ערכים וכללים דרך סיפורים היא מופלאה. סיפור טוב מאפשר הזדהות, סקרנות וחיבור, ויכול להעביר לעתים מסר וערך שאמירות מפורשות לא יצליחו להעביר.

בשנים האחרונות יוצאים ספרי ילדים רבים בנושאי מיניות בריאה ומוגנות מינית. ישנם ספרים מגוונים – מתאימים לקהלים שונים, לגילאים שונים, ונוקטים דרך ערכית שונה. אנחנו מאמינים שנכון לדבר מוגנות ומיניות בשפה שמתאימה לילד שלנו – לגיל, לעולם הערכי שלנו, למקום שבו הוא נמצא. ננסה לתת סקירה קצרה על מבחר ספרים שיצאו בשנים האחרונות, ולהמליץ למי כל ספר מיועד, וגם למי פחות.

תינוקות לא צומחים על עצים

כתבה ואיירה: סופי בלקאול

הוצאת ידיעות אחרונות

מה בספר

סיפור מתוק על ילד בן 6 שמחכה להולדת אח חדש ומנסה להבין איך תינוקות באים לעולם דרך חקירה של המבוגרים סביבו. הספר בונה את הידע בהומור וקלילות, שלב אחר שלב עד לתשובה המלאה.

קהל יעד

ילדים בגילאי גן וראשית בית ספר יסודי, לקריאה ביחד עם ההורים. מתאים לאוכלוסיות מגוונות – ספר עדין ו'ילדי', הן באיורים והן בניסוח.

מה מייחד את הספר

הספר ניגש לשאלה המאתגרת דרך עיקרון ההרחקה – הסיפור לא מתחיל ישר מהשאלה אלא משגרת יומו של הילד. ההרחקה מאפשרת לגעת בנושא שלב אחרי שלב בעדינות ובהקשבה לילד. בנוסף, המבוגרים הקרובים מהווים כתובת מיטיבה למידע, כשבסופו של דבר הילד מקבל את המידע בצורה הטובה ביותר מההורים. העדינות של הספר משמעותית בכך שמאפשרת לבתים מגוונים ולקהלים שונים ליהנות וללמוד ממנו.

ככה באתי לעולם

כתבה: שֹהם סמיט | אייר: נֹעם וינר

הוצאת כנרת

מה בספר

ספר מקסים העונה לשאלות של ילדים על היריון ולידה דרך עיניים של ילד. הספר בנוי בצורה של 'מסיבת עיתנואים' בה ילד עונה לשאלות סביב נושאים שונים, מלווה באיורים בהירים, מפורטים ו'ילדיים', ונותן המון מידע שמתאים לגילאים שונים בחן ובהומור.

קהל יעד

ילדים בגילאים מגוונים, מגן ועד שלהי בית ספר יסודי, יכולים ליהנות מהספר. הספר כולל איורים של איברי המין ושל יחסי מין, ולא מתאים לכל משפחה, אך חשוב לציין שהאיורים נראים כאילו נעשו על ידי ילדים ולכן יכולים להתאים למגוון רחב של משפחות. באופן כללי, למשפחות שמתאים אנחנו ממליצים מאוד.

מה מייחד את הספר

הספר בנוי בצורה מיוחדת, בה מחד יש סיפור רציף שניתן לקרוא מכריכה לכריכה, ומאידך ניתן לגשת לכל נושא באופן ממוקד בלי לקרוא לפני ואחרי, ככה שניתן לענות לשאלות מגוונות של ילדים שונים בגילאים שונים. הספר עשיר במידע ומותאם לשפה של ילדים. מתחיל בלידה ומשם עובר ליחסי מין והיריון, ומסיים בהפריה חוץ גופית, תרומת זרע ופונדקאות.

איך באים ילדים לעולם

כתבה: אמילי עמרוסי | איירה: יונת קציר

הוצאת ידיעות אחרונות

מה בספר

כפי שמעידה הכותרת, הספר נותן מענה ישיר לשאלה 'איך ילדים באים לעולם'. הספר מתחיל באיש ואישה שאוהבים זה את זו, ופוסע צעד אחרי צעד בהסבר על יחסי מין, היריון, מחזור ועוד. הספר נכתב מתוך ראיית עולם מאמינה, והשיתוף של אלוהים בהבאת ילדים לעולם מודגש פעמים רבות לאורכו. הספר מיועד לקריאה משותפת של הורים וילדים – יש בו יותר הדרכה ומידע מאשר סיפור. את המילים מלווים איורים עדינים שמגלים ומכסים בצורות שונות את הנושאים המורכבים שבספר.

קהל יעד

ילדי יסודי בוגרים (כיתה ד' ומעלה), לקריאה ביחד עם ההורים. מתאים לאוכלוסייה הדתית בעיקר, אך לא רק – ההסברים בהירים ומתאימים לעולם של ילדים, בדגש על ההפרדה בין ילדים למבוגרים. עם זאת, כדאי לעלעל בספר לפני שבוחרים בו, האיורים המרמזים לא מתאימים לכל משפחה.

מה מייחד את הספר

הספר נעים לקריאה, בהיר וענייני. המשחק בין גילוי וכיסוי, בין עיסוק מפורש וישיר בנושאים אינטימיים לבין שמירה על כבוד ופרטיות, מאפשר למשפחות שונות למצוא נוחות עם הספר, וכן יכול לתת ביטחון לילדים ומתבגרים שחשים לא בנוח לגעת בנושא. מכיוון שהספר אינו 'סיפורי', אלא מדבר ישר ולעניין על הנושאים השונים, הקריאה המשותפת בו יכולה להיות הזמנה ופתח להמשך שיחה, שאלות והרחבה לפי מה שמתאים להורים ולילדים. במידה רבה, כוחו של הספר הוא בישירותו שאינה עטופה מדי, ולכן באמת מתאימה יותר לילדים גדולים.

הסיפור האמיתי והמופלא על איך תינוקות באים לעולם

כתבה ואיירה: פיונה קטוסקס

הוצאת כורסא

מה בספר

ספר מקיף ועשיר על כל מה שמעסיק ילדים בתחום – גוף של בנים ושל בנות, איך באים ילדים לעולם, היריון ולידה, הנקה ועוד. הספר מלא בהומור, חינני ונעים, וכתוב בשפה של ילדים. זהו הספר עם הכי הרבה מידע שפגשנו – כמעט כל נושא עשיר בפרטים וידע. הספר מלווה באיורים רבים שעוזרים להבנה. יש לשים לב שהאיורים מפורטים מאוד וכוללים עירום וקיום יחסי מין, ולא מתאימים לכל משפחה.

קהל יעד

הספר יכולי להתאים לילדים בגיל יסודי, מכיתה א' ועד ו', בהקשבה לבגרות של הילד ולמוכנות שלו. הספר כאמור מאוד מפורט הן בתיאורים והן באיורים, ומתאים למשפחות מסוימות – כדאי מאוד לעבור על הספר לפני שבוחרים לקרוא אותו ביחד עם הילדים. ניתן לקרוא את הספר ביחד עם הילדים וגם לתת לילדים לקרוא בעצמם.

מה מייחד את הספר

ההומור שמלווה את הספר ניכר מתחילתו ועד סופו, ומאפשר לגעת בצורה נוחה ומחויכת בנושאים רגישים ולעתים רבות מביכים. הפירוט העשיר של המידע יכול לתת מענה לילדים בגילאים שונים שמתעניינים בשאלות שונות, ומאפשר גם להתעכב על מקומות שחשובים לנו יותר. הספר בנוי בצורה מאוד מסודרת, נושא אחר נושא, מתחיל בהתפתחות של ילדים ועובר דרך התבגרות, איך באים ילדים, היריון ולידה, ומסיים בהנקה, וכך נותן סדר ובהירות לתהליך מחזורי שלם.

איך נוצר תינוק?

כתב: קורי סילברברג | איירה: פיונה סמית'

הוצאת מטר

מה בספר

ספר שמתאר באופן ממוקד מאוד את המפגש בין זרע לביצית. שם הספר מעיד במידה רבה על תוכנו – דגש על הזרע והביצית ולא על בני זוג שיוצרים תינוק ביחד. הספר שם לו למטרה לתת לילדים את התיאור האוניברסלי ביותר שיתאים לכל המשפחות.

קהל יעד

הספר בא במטרה לספק הסבר שמתאים לכל הילדים, כשעל גביו הוא מנחה את ההורים לספר לילד את הסיפור האישי שלו כיצד הוא בא לעולם. על פניו הספר מתאים למשפחות עם השקפת עולם ליברלית שמעוניינות לגשת לנושא מעמדה כזו, וכן למשפחות עם סיפור מיוחד שיכול להיות מסופר באופן לא חריג.

מה מייחד את הספר

הספר חריג בנוף ספרי המיניות לילדים, ובוחר בחירה ערכית מאוד מובהקת בדרך התיאור של איך באים ילדים לעולם. ללא אזכור של גברים ונשים, הן במילים והן באיורים – הדמויות המאוירות בספר הן א-מיניות ללא שיוך מגדרי.

סקירה על אפליקציות בקרת הורים לשימוש של הילדים במסכים
סדרת סרטוני הדרכה במקרה פגיעה מינית בשיתוף נועה מימן...
בכל מקרה של פגיעה שמתגלה, וגם במקרה של חשד,...
מודל ארבעה שלבים למענה על שאלות של ילדים בנושאי...
רשימת סימנים שיכולים להעיד על פגיעה אפשרית - ומה...
סקירה קצרה על מבחר ספרים שיצאו בשנים האחרונות, והמלצות...
Scroll to Top

רוצים לדבר?

מעדיפים שנחזור אליכם?

נשמח לייעץ ולענות על כל שאלה